top of page

Fakulteti sudionici 17. međunarodne Tehnologijade

Osnovni cilj Tehnologijade je potaknuti suradnju i mobilnost studenata fakulteta sudionika, jačati veze među mladim tehnolozima u regiji razmjenom znanja, iskustava i postignuća te postaviti temelje za kvalitetnu suradnju budućih stručnjaka s fakultetima čime se dugoročno utječe na unaprijeđenje industrijskog sektora.


Željeni rezultat Tehnologijade je ostvarivanje svih postavljenih ciljeva, što se može s pravom očekivati obzirom na sve dosadašnje organizacije, a koje su redom izazvale vrlo pozitivne reakcije, kako sudionika, tako i profesora koji ih prate na samom susretu.

Nepobitna je činjenica kako je Tehnologijada, od svog osnutka do danas, vezala generacije bivših i sadašnjih studenata svih fakulteta sudionika i stvorila temelje za njihovu kvalitetnu suradnju.

Prehrambeno tehnološki fakultet u Osijeku osnovan je 1976. godine. Namjera je osnivača prehrambenoj industriji slavonsko-baranjske regije osigurati visokostručne kadrove koji bi na osnovi teoretskih i praktičnih znanja stečenih tijekom studija mogli osuvremeniti ovu industriju.

Prehrambena tehnologija", prema definiciji Institute of Food Technologists (IFT) iz 1964., je primjena znanosti i inženjerstva u proizvodnji, preradbi, pakiranju, distribuciji, pripremanju i upotrebi hrane. Od školske 1983/84. na Fakultetu je otvoren i izvanredni studij (studij uz rad).

1979. godine pristupilo se izgradnji objekata Prehrambeno tehnološkog fakulteta na Tenjskoj cesti. Objekti Fakulteta izgrađeni su 1986. godine i u svom sastavu obuhvaćali prostore za predavaonice, procesne laboratorije, procesnu halu, rashladni prostor, laboratorije za nastavu i ostale prostore ukupne površine oko 6 500 m2 koji su omogućavali izvođenje suvremene i kvalitetne nastave i uspješan znanstveno-istraživački rad.

Od osnivanja do danas na Prehrambeno tehnološkom fakultetu diplomiralo je oko 500 studenata dobivši status diplomiranog inženjera prehrambene tehnologije.

Zbog nedostatka vlastitog nastavničkog kadra Fakultet se od osnivanja oslonio na mlade kadrove koji su upućeni na poslijediplomske studije i izradu doktorata. Nakon završetka usavršavanja najveći broj ostao je na Fakultetu i danas su u nastavničkim zvanjima nosioci kolegija. Manji broj tih kadrova odlazi u druge institucije i u inozemstvo. Danas Fakultet realizira nastavu najvećim dijelom sa vlastitim nastavnim kadrom. Trenutno Fakultet zapošljava 2 redovita profesora, 5 izvanrednih profesora, 7 docenata, 2 predavača, 2 znanstvena asistenta s doktoratom, 5 znanstvenih asistenata s magisterijem, 3 asistenta bez magisterija i 5 stručnih suradnika.

Samostalni studiji tekstila i tekstilne tehnologije u Hrvatskoj po prvi su puta organizirani početkom šezdesetih godina, istovremeno kao studij na Tehnološkom fakultetu u Zagrebu (isprva samo kemijskog, a kasnije mehaničkog i odjevnog smjera) i kao tri nezavisne više škole, u Dugoj Resi, Varaždinu i Zagrebu.

Viša škola u Zagrebu počela je obrazovati dizajnere tekstila i odjeće sredinom sedamdesetih godina. Godine 1983. više su se škole pripojile Institutu za tekstil i odjeću (u to vrijeme dijelu Tehnološkog fakulteta). Kad je 1991. Institut za tekstil i odjeću organiziran kao samostalna institucija, pod nazivom Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, postao je jedinom visokoškolskom institucijom u znanstvenom polju tekstilne tehnologije u Hrvatskoj i jedinom koja se sustavno bavi znanstveno-istraživačkim radom u tom polju.

Po koncentraciji znanstvenih i visokoškolskih kadrova, broju studenata i mogućnosti stručnog rada, TTF je bio najsnažnija visokoškolska institucija na području tekstila i odjeće u bivšoj Jugoslaviji, a i danas je jedan od većih fakulteta te vrste u Europi, a naše diplome su međunarodno priznate od Asocijacije tekstilnih fakulteta Europe (AUTEX) i Tekstilnog Instituta iz Manchestera (GB) za područje Commonwealtha i SAD.

Počeci se studija prehrambene tehnologije i biotehnologije mogu pratiti od 1956. godine, iako su se neke nastavne discipline predavale od početka dvadesetih godina 20. stoljeća u nastavi drugih visokoškolskih ustanova, posebno na Gospodarsko-šumarskom, Veterinarskom i Tehničkom fakultetu. No tek je odlukom Sabora NR Hrvatske 26. travnja 1956. utemeljen Kemijsko-prehrambeno-rudarski fakultet. Tom su odlukom dotadašnji odsjeci Tehničkog fakulteta pretvoreni u samostalne fakultete s tri odjela, od kojih je jedan bio Prehrambeno-tehnološki.

Studij na Prehrambeno-tehnološkom odjelu imao je sve do 1978. godine tri smjera: prehrambeno-tehnološki, biotehnološki i tehnološko-analitički. U međuvremenu je Fakultet od 1960/61. godine, izdvajanjem Rudarskog odjela u samostalni fakultet, promijenio ime u Tehnološki fakultet koji je imao dva odjela: Kemijsko-tehnološki i Biotehnološki.

Novim je nastavnim planom 1978. godine utvrđen Prehrambeno-biotehnološki studij s dva smjera: Prehrambenim inženjerstvom i Biokemijskim inženjerstvom. Tim se smjerovima 1984. priključio i treći - Nutricionizam. Izdvajanjem iz sastava Tehnološkog fakulteta 1980. godine osnovan je Prehrambeno-biotehnološki fakultet kao samostalna visokoškolska ustanova, na kojoj se odvija redovita nastava sve do danas.

Nastava više stručne spreme, primarno za potrebe gospodarstva, započela je 1963. godine i otada se manje-više kontinuirano održavala do današnjih dana, mijenjajući nazive i smjerove, ali ne odstupajući od dvogodišnjeg školovanja za inženjera prehrambene tehnologije. Takvi se studiji, sukladno potrebama gospodarstva i usmjereni na određena stručna područja, mogu održavati i ubuduće, iako nisu predviđeni kao stalan oblik obrazovanja.

Korijeni Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije sežu u 1919, kada je utemeljena Tehnička visoka škola u Zagrebu s ciljem "da podaje temeljitu teoretsku, a koliko je moguće i praktičnu naobrazbu za ona tehnička zvanja, kojih su struke u zavodu zastupljene.

Godine 1926. Tehnička visoka škola prerasta u Tehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu što omogućava nastavnicima i suradnicima intenzivniji znanstveni rad.

Kemičko-inženjerski odjel postaje 1926. dio Tehničkog fakulteta. Restrukturiranjem Tehničkog fakulteta 1956. godine Kemijsko tehnološki studij djeluje na Kemijsko-prehrambeno-rudarskom fakultetu, a od 1957. godine u sklopu novoosnovanog Tehnološkog fakulteta. U tom razdoblju postaje jezgra oko koje nastaju novi fakulteti (Metalurški u Sisku, Tehnološki u Splitu, Prehrambeno-biotehnološki u Zagrebu). 1978. godine odvaja se Metalurški fakultet, 1980. Prehrambeno biotehnološki fakultet i konačno razdvajanjem Tehnološkog fakulteta na Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije i Tekstilno-tehnološki fakultet 16. studenog 1991. godine, ispunjava se dugogodišnja težnja Fakulteta za samostalnošću

Interdiscipliniranost se intenzivno njeguje i razvija na Fakultetu, posebice u polju kemije i kemijskog inženjerstva. Tu se stječu znanja neophodna za razvoj održivih kemijskih procesa i njihove primjene u proizvodnji, razvoj materijala, procesa posebne namjene, te razvoj metoda osiguranja kvalitete i zaštite okoliša.

Prema nekim podacima školovanje grafičkih kadrova u Hrvatskoj počelo je prije ravno 100 godina. Do tog vremena, ljudi su se školovali u drugim europskim zemljama i kao gotovi majstori dolazili raditi u tiskarama na našim prostorima. Bez obzira na razvoj grafičke tehnologije, dugi niz godina za grafičku struku školovali su se samo kvalificirani i visokokvalificirani radnici. Tek 1951. godine osnovan je Grafički tehnikum na kojem se počinju školovati grafički tehničari. Ubrzo zatim, na inicijativu Udruženja grafičkih poduzeća Jugoslavije, pokreće se akcija za osnivanje Visoke grafičke škole te se za lokaciju buduće škole odabire Zagreb.

Konačno, 1959. godine donosi se Zakon o osnivanju Više grafičke škole u Zagrebu. Uskoro se pokazala potreba za fakultetskim obrazovanim grafičkim kadrovima, ali je ozbiljnija akcija za osnivanje Grafičkog fakulteta započela tek 1973.godine. 1979. godine Viša grafička škola u Zagrebu kao punopravni član ulazi u sastav Sveučilišta u Zagrebu.

1982. godine osnovan je Zajednički studij grafičke tehnologije za obrazovanje diplomiranih inženjera grafičke tehnologije, najprije uz rad, a 1986. godine i kao redovan studij.

Konačno, nakon odluke Samoupravne interesne zajednice usmjerenog obrazovanja grafičke industrije SR Hrvatske o promjeni naziva i djelatnosti Više grafičke škole u Grafički fakultet u Zagrebu, Republički komitet za znanost, tehnologiju i informatiku izdaje rješenje o promjeni naziva i Grafički fakultet se registrira kao znanstveno-nastavna organizacija u području kemijskog inženjerstva kao privremenog znanstvenog područja do donošenja konačne odluke o priznanju novog znanstvenog područja grafičke tehnologije.

Skupština grada Zagreba prihvaća Statut Grafičkog fakulteta i 1990. godine ga upisuje u registar Privrednog suda u Zagrebu kao Grafički fakultet s osnovnom djelatnosti u obrazovanju grafičkih inženjera i diplomiranih grafičkih inženjera.

Na taj način završene su akcije uz pomoć Sabora, Sveučilišta, Republičkog komiteta za znanost i grafičke privrede oko osnivanja Grafičkog fakulteta kao jedinog za visoko obrazovanje u grafičkoj djelatnosti, ne samo u Hrvatskoj nego i u cijeloj jugoistočnoj Evropi. Do danas je diplomiralo 2129 grafičkih inženjera i 276 diplomiranih inženjera grafičke tehnologije.

Visokoškolska nastava iz metalurgije djelomice počinje utemeljenjem Tehničke visoke škole u Zagrebu !919. godine (Kemijsko inženjerski odio III. godište). Ukazom Bana Šubašića 1939. utemeljeni su odvojeni studij rudarstva i studij metalurgije. Studij metalurgije trebao je započeti nastavu u 1940. godini, ali zbog ratnih uvjeta to se nije ostvarilo.

Tek 1960. godine ponovo je osnovan Metalurški fakultet u Sisku, kao dislocirani studij Tehnološkog fakulteta s Metalurškim i naftnim odjelom.

Odvajanjem od Tehnološkog fakulteta u Zagrebu 1979. godine, Metalurški fakultet djeluje kao znanstveno-nastavna organizacija s dodiplomskim i poslijediplomskim studijem u okviru RO Institut za metalurgiju Sisak, te je s jedne strane bio učlanjen u SOUR MK Željezara Sisak, a s druge strane Sveučilište u Zagrebu.

Metalurški fakultet je od 1.6.1991. godine utemeljen kao samostalna znanstveno-nastavna organizacija Sveučilišta u Zagrebu. Posebice treba istaknuti: na sva četiri sveučilišta u Hrvatskoj Metalurški fakultet u Sisku jedini je fakultet ove struke. Uz obrazovnu djelatnost on je i središte znanstveno istraživačke djelatnosti u polju metalurgije u Hrvatskoj.

Kemijsko-tehnološki fakultet je visoko učilište koje djeluje u znanstvenim poljima kemije i kemijskog inženjerstva. Utemeljen je 1960. godine na zahtjev gospodarstva dalmatinske regije, a s ciljem zadovoljavanja njegovih kadrovskih i stručnih potreba. U svojim počecima Fakultet je djelovao u sastavu Sveučilišta u Zagrebu, a 1974. godine postaje članicom Sveučilišta u Splitu ustrojavajući i izvodeći nastavu na stručnom, sveučilišnom i poslijediplomskom studiju.

Temeljem vlastitog znanja i znanstvenih spoznaja kao i potreba gospodarstva nastavni programi su se stalno osuvremenjivali što je rezultiralo otvaranjem novih smjerova i poslijediplomskih studija čiji su sadržaji bili upravo rezultat potreba ove regije.

Od utemeljenja do danas na Fakultetu je diplomiralo više od tisuću studenata na svim razinama obrazovanja. Nastavu izvode stalno zaposleni nastavnici, nastavnici s drugih srodnih fakulteta te niz priznatih stručnjaka iz prakse ili instituta. Od akademske godine 2003/2004. pri Kemijsko-tehnološkom fakultetu započelo je izvođenje i prvih dviju godina studija Farmacije prema Nastavnom programu Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Kemijsko tehnološki fakultet u Splitu kao visokoobrazovna i znanstvena institucija kroz svoje studijske programe nastoji davati nove poticaje za gospodarski razvoj i racionalno gospodarenje prirodnim resursima. Fakultet je osuvremenio i uskladio svoje nastavne programe s Bolonjskom deklaracijom.

It is difficult to imagine modern life without modern chemistry. Chemistry is a science which forms a bridge to biology, pharmacy and helps better understand medicine. Without chemical engineering there could be no rational production of numerous products, which we normally take for granted.

Chemistry studies and research in Slovenia have long tradition. The beginnings go as far as the seventeenth century, and regular university chemistry studies started in 1919 when the University of Ljubljana was established. It is interesting to note that the first doctoral degree was awarded in chemistry to Ms. Anka Mayer in 1920.

Since 1994, chemistry studies have been organised within the framework of the Faculty of Chemistry and Chemical Technology with the following study programmes: four-year undergraduate programmes in Chemistry, Chemical Education, Biochemistry and Chemical Engineering, all leading to university diploma, and three-year university professional programmes in Safety at Work and Fire Safety and Chemistry Technology under which students can specialise in Chemistry technology, Applied chemistry and Leather Technology.

The faculty also runs postgraduate programmes in the following areas: Inorganic chemistry, Organic chemistry, Analytical chemistry, Physical chemistry, and Biochemistry. The Department of Chemical Technology offers programmes in Chemical technology and Materials Science which offers specialisation in inorganic materials and polymer science. The third programme is Chemical engineering. Biochemistry can be studied under the Biomedicine programme in which our Faculty has a share. The Faculty also participates in the postgraduate programme of Environmental protection run by the University, and in the Materials programme offered by the Faculty of Natural Sciences and Engineering.

Like other University members, the Faculty of Chemistry and Chemical Technology has adopted the European Credit Transfer System. This allows for the transfer of students between the European universities with which the Faculty has made bilateral agreements. In order to harmonise the programmes with the Bologna Agreement new programmes are being designed for the study of Chemistry, Biochemistry and Chemical Engineering. The old three-year professional programme in Safety at Work and Fire Safety has already been changed into university programme and is now in the process of approval.

The Faculty employs 45 university teachers (full professors, associate professors and assistant professors), 50 teaching assistants and over 25 technicians. Our special care is paid to high quality research which is a foundation of modern university education. The Faculty has achieved international reputation in both, research and pedagogic work.

bottom of page